Holy Bowls Of (cheap) Cereal!


I've been thinking that clipping coupons is more hassle than it's worth...until today. I bought 20 boxes of General Mills brand cereal for less than $13!!

Normally, these boxes cost between $3.79 and $4.29 each. When it was all said and done, I got them for .64 (that 64 CENTS) each!

How? Albertson's was having a buy 10 for $20 sale, with an additional $10 off at the register when you enter your membership number. That brought them down to just a buck each. Then I had coupons for either $1 or .75 off two boxes. Check out my receipt...I saved a total of $66.90!

Granted, the vast majority of the savings was in "preferred savings" (don't need a coupon for that)...but if I didn't have the paper subscription I would not have heard about the sale. And I did save $8.50 in coupons too. I've been feeling bad for paying money on my newspaper subscription, but I more than paid for it today.

Stefan, Sarah and Lukka  – (5/05/2008 11:32:00 AM)  

hey I have an idea for some of your cereal before it goes stale (although I don't have 4 kids!!)
I saw in the picture you have Cinnamon toast crunch--make "rice krispies" with it instead (i.e. mix it with marshmallows and butter) and it is SOOO good!!

Amy  – (5/05/2008 12:44:00 PM)  

I saw your comment on my cereal post... too funny. I'm sure people think we're crazy for buying this much cereal, but oh well! I plan to use ours for snacks as well, and I'm sure it won't last too long.

Keep going with the coupons... it usually is worth it, but sometimes.. in the midst of cutting them out.. I'm not too sure either! :)

~ Amy @ Memoirs of a Mommy

Amy  – (5/05/2008 03:23:00 PM)  

I know I already commented here, but I just wanted to let you know that I tagged/linked to you on this post. So, if you get a chance come check it out.

~ Amy @ Memoirs of a Mommy

Shelle  – (5/05/2008 06:38:00 PM)  

Oh I'm trying to do the coupon thing! I'm still no good at it...but your receipt is motivating! I use PhotoShop CS3 and also Adobe Lightroom...I'm just a beginner...so it's going to take some practice...but I'm obsessed with it! lol! Thanks for commenting!

Angie  – (5/05/2008 10:49:00 PM)  

Hey thanks for posting this!! I hadn't heard yet but we go through TONS of cereal in our house. Ben stopped at the store on the way home from work today and bought 20 boxes. CRAZY!!! His total savings was $65.99 and he spent $58!! I love deals!!

Amy  – (5/07/2008 09:28:00 PM)  

OOO, I LOVE the Albertsons cereal sales. I'm almost out of cereal, too. Time to go to albies!

Amy  – (5/09/2008 01:29:00 PM)  

I just did an Albies trip this morning and posted about it. I linked to your cereal post http://amysfamilybusiness.blogspot.com/2008/05/i-love-good-deal.html

Post a Comment

  © Blogger template Shush by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP